شعار برند

شعار برند خود را مقتدرانه انتخاب کنید. معمولاً شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی تلاش می کنند تا با انجام فرایندهای مشاوره ای و کارشناسانه و بهره گیری از نظرسنجی ها و تحقیقات بازار جهت معرفی ساده و مختصر سازمان خود به مخاطبان برند خود، شعار برند یا جمله ای کوتاه و یا صداهای به یاد ماندنی خلق، طراحی و در تمام محصولات و تبلیغات خود آن را درج و استفاده نمایند.

همچنین همگان بر این موضوع اشراف دارند که پیام و شعار برند به چه میزان می تواند حاوی پیام های مختلف اجتماعی، ارتباطی، و … باشد. و مطمئناً این چنین شعارهای برند هستند که تأثیر مستقیمی بر روی جذب مشتریان، اعتماد سازی و افزایش فروش داشته و نام تجاری ما را به یک برند تبدیل می نمایند.

در میان شرکت های ایرانی کمتر دیده می شود که یک برند، شعار برند یا عنوان تبلیغاتی شرکت بتواند در ذهن و فکر مخاطبان خود نفوذ نموده و جا خوش نماید. مشاوران بازاریابی پارک بازاریابی ایران اعتقاد دارند که علت این موضوع می تواند عدم وجود تخصص کافی مدیران شرکت ها در انتخاب و خلق شعارها باشد. اغلب این شعارها دلنشین نبوده و عدم وجود هارمونی و آهنگ در میان اجزاء و همچنین طولانی بودن شعارها، مصنوعی بودن و عدم سازگاری شعارهای برند باشد.

تعریف شعار برند و خدمات پارک بازاریابی ایران در این حوزه

شعار برند یک عبارت با قابلیت به خاطر سپاری و با قابلیت تشخیص ساده که در اکثر مواقع به همراه نام تجاری در فرایندهای بازاریابی کاربرد دارد. شعارهای برند یا نام و نشان تجاری کمک بسیار زیادی جهت به خاطر سپاری برند می نماید. و همچنین می تواند برانگیزاننده روحی و دیگر حواس انسانی باشد.

پارک بازاریابی ایران با همکاری ۳۰ نفر از اعضای هیئت علمی و همچنین در اختیار داشتن ۳۰۰۰ عضو باشگاه بازاریابان ایران، توانایی خلق ایده و ایده پردازی، نظرسنجی شعار برند و دیگر موارد مرتبط با خلق شعارهای تجاری را به شرکت های صنعتی و خدماتی از جمله فعالیت های خود قرار داده است.

شعار برند

با انتخاب شعار مناسب برای برندتان ، قدرت رقابت خود را افزایش دهید

ممکن است برند شما یک برند کاملاً شناخته شده و با سابقه ای باشد و به تبلیغ کمتری نیاز داشته باشید ؛ ولی با این حال شما شعار و ادعایی را برای برند خود انتخاب می کنید که در ذهن مخاطبان و مشتریان شما بسیار تأثیرگذار است. هر چقدر هم شما یک برند با سابقه باشید ولی این شعار برند شماست که در ذهنها باقی می ماند و تأثیر زیادی بر رفتار خرید مشتریان دارد. در میدان رقابت نیز این شعارها و ادعاهای برندهاست که با یکدیگر به رقابت می پردازد. اگر شعار برندتان بر مبنای واقعیت و اصالت محصول شما باشد می تواند توجه مشتریان را جلب کرده و وفاداری آنها را نسبت به برند شما افزایش دهد. به عنوان مثال ، CocaCola  با اینکه شرکت قدیمی و شناخته شده ای است ولی شعاری را برای خود انتخاب کرده که می تواند حس اعتماد و توجه در مشتریان را به خود جلب کند. شعاری که شرکت کوکاکولا انتخاب کرده است ” یک نوشابه واقعی” است. این شعار به صورت ناخودآگاه بر ذهن مشتریان اثر گذاشته و آنها را موافق با شعار شرکت می کند. به این صورت که آنها باور می کنند که کوکاکولا یک نوشانه اصیل است و بقیه نوشابه ها از این شرکت کپی یا الگو می گیرند.

البته باید توجه داشته باشید که برای هر ادعا یا شعار برند ی که انتخاب می کنید باید سندهای معتبری نیز داشته باشید. بسیاری از برندها هستند که امروزه هر کدام شعاری بسیار خارق العاده انتخاب کرده اند ولی دلایل و مدارک کافی و لازم برای اثبات ادعای خود ندارند. بنابراین ، دیر یا زود مشتریان به ادعای غیر واقعی آنها پی می برند و به سراغ محصول و برند دیگری می روند. همه افراد تمایل دارند به شرکت یا برندی که از آن خریداری می کنند اعتماد داشته باشند و نسبت به خرید خود اطمینان کافی را به دست آورند. به همین دلیل است که افراد زمانی که فروشگاهی را خالی از مشتری ببیند یا مشتریان کمی را در آن مشاهده کنند کمتر رغبت می کنند برای خرید به آن مکان بروند ؛ زیرا تعداد کم مشتریان را دلیلی بر ارائه خدمات نامناسب یا با کیفیت پائین می دانند. به همین دلیل همیشه سعی می کنند در فروشگاه های شلوغ زمان زیادی را صرف کنند ولی به دلیل استقبال زیاد افراد چنین تصوری را داشته باشند که محصولات آن شرکت یا برند از کیفیت کافی برخوردار است و شعار برند آنها بر مبنای واقعیت است. مشتری ها معمولاً نسبت به برندهای جدید کنجکاو هستند و تمایل دارند آنها را نیز امتحان کنند. بنابراین ، انتخاب نوع شعار یک برند و داشتن اصالت و اعتبار این شعار می تواند برای شرکتها و برندهایی که در ارائه بهترین شعار پیشگام هستند فرصت مناسبی باشد که بتوانند مشتریان زیادی را برای خود به دست آورند. در نتیجه ، می توان گفت همیشه این اعتبار و شعار یک برند است که موجب موفقیت آن می شود و توجه و دقت کافی در این زمینه می تواند مزیتهای رقابتی خوبی برای برندهایی که در این راه پیشقدم هستند به همراه داشته باشد.